czwartek, 17 października 2013

"The Paradise" i "Wałęsa. Człowiek z nadziei"

Hej

Witam po dłuższej nieobecności  i przychodzę z krótkimi recenzjami filmowymi. Udało mi się obejrzeć ostatnio dwie - godne polecenia - rzeczy.

"Wałęsa. Człowiek z nadziei" - długo oczekiwany i już przed premierą budzący wiele emocji film biograficzny o polskim prezydencie Lechu Wałęsie. Trudno jest mi oceniać produkcję Wajdy, myślę, że jest to film, który należy ocenić samemu, ale z pewnością powinno się go zobaczyć, czy to w kinie, czy już potem w tv czy też w sieci. "Wałęsa..." jest ostatnią częścią "trylogii" Wajdy i jak dla mnie nienajgorszą ale i nie najlepszą. To dobre kino, ale nie arcydzieło polskiej kinematografii.

Osią fabularną jest tutaj wywiad Pani Fallaci - włoskiej dziennikarki z Wałęsą z 1981 roku, który uruchamia ciąg retrospekcji, powrotów do przeszłości. Film zbudowany jest niczym mozaika, sklejona z tych najważniejszych, symbolicznych obrazów Historii Polski, mamy tu bowiem : strajki okupacyjne w stoczni, skok przez mur, obrady Okrągłego Stołu, pielgrzymkę Jana Pawła II, aresztowania, odebranie przez Panią Danutę Nagrody Nobla itd., itd.

Ale to nie tylko film o Wałęsie, to historia "Solidarności" czy także jednostkowa, prywatna - historia Pani Danuty. Ogromnym plusem produkcji jest głośna, rockowa muzyka, utwory m.in. Chłopców z Placu Broni czy Proletaryatu. Przede wszystkim jednak należy podkreślić świetną rolę Więckiewicza, choć również mam do niej pewne zastrzeżenia. W niektórych momentach odnosiłam wrażenie, że Więckiewicz jest bardziej Wałęsą niż sam Wałęsa. Naśladownictwo sposobu bycia i mówienia w wielu ujęciach niebezpiecznie zbliżało się ku parodii bohatera, przerysowaniu, wyolbrzymieniu tych wszystkich charakterystycznych cech prezydenta.

Mimo to, zachęcam do obejrzenia filmu, ten jeden choćby raz wypada go zobaczyć i samemu ustosunkować się do podobno ostatniej produkcji Andrzeja Wajdy.
"The Paradise" - czy też polski tytuł "Wszystko dla pań" to wspaniały kostiumowy serial oparty na dziele Emila Zoli. To opowieść o pracownikach pierwszego z domów towarowych, założonego przez ambitnego wdowca -Moraya. Poznajemy ich losy, mniej lub bardziej szczegółowe, główna zaś bohaterką jest tutaj młoda Denise, która wbrew oczekiwaniom wujka - lokalnego bławatnika niemogącego jednak zapewnić jej posady, zatrudnia się w "Paradise". Dzięki swej ambicji i ogromnej kreatywności staje się ulubienicą właściciela, pomysłodawczynią odpowiedzialną za jego sukcesy, a z czasem kimś więcej... Dalej nie będę  zdradzać, serial obfituje w wiele ciekawych sytuacji, problemów bohaterów, kłopotów życia codziennego jak i rozterek duchowych. To historia o miłości, pożądaniu, przyjaźni, ludzkiej zawiści i zazdrości, przedsiębiorczości i ambicji - w skrócie o wszystkim, do tego piękne kostiumy, wnętrza sklepu i masa cudownych, oferowanych towarów dla Pań.

Polecam gorąco, obejrzałam 8 pierwszych odcinków, ale podobno mają być kolejne. Warto obejrzeć !

10 komentarzy:

 1. Na "Wałęsę" wybieram się z koleżanką :) Nie słyszałam o "The Paradise", ale chętnie się zabiorę za ten serial :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Po wyjściu z kina stwierdziłem, że mogłem lepiej wykorzystać te dwie godziny, mam popadła w wyrzuty sumienia, że mnie i moją siostrę wzięła na ten film... "Paradise" raczej odpada, bo ja oglądam tyle seriali, że nie mam praktycznie czasu na nic więcej niż uczenie się, oglądanie seriali, a o czytaniu książek w weekend to już mowy nie ma!:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie wiem, za którą propozycją wziąć się w pierwszej kolejności. Właśnie zaczynam czytać ,,Germinal" Zoli, więc może serial...

  OdpowiedzUsuń
 4. A gdzie ten serial mogę znaleźć? Kurczę, nie tak dawno czytałam "Wszystko dla pań" i byłam oczarowana, więc ten serial to coś dla mnie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już znalazłam, obejrzałam pierwszy odcinek i już wiem, że mnie wciągnie ;) Dzięki za wskazanie tego serialu:D

   Usuń
 5. Nie wypada być ignorantem, muszę się wybrać na "Wałęsę", choć niespecjalnie mnie porywa...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. może poczekaj trochę i obejrzysz go już poza kinem :)

   Usuń
 6. Film o Wałęsie z pewnością jest filmem, który chciałabym obejrzeć, bo produkcja, którą wypada obejrzeć. Zresztą jestem ciekawa w jaki sposób zostało to wszystko przedstawione :)

  OdpowiedzUsuń