niedziela, 30 marca 2014

Skaczę ze szczęścia.... biografia Jane Austen !!!

Hej,

Muszę podzielić się z wami swym szczęściem. Może jeszcze nie wszyscy wiecie o nowej książce, która pojawiła się w księgarniach.
Jestem wielką wielbicielką pisarstwa sióstr Bronte oraz Jane Austen. To właśnie lektura Dumy i uprzedzenia czy Jane Eyre kilkanaście lat temu zaszczepiła we mnie miłość do książek i czytania. Zmieniły mój stosunek do literatury, otwierając przede mną wspaniałe światy. Gdy niedawno pojawiła się przepiękna, liryczna wręcz biografia Charlotte Bronte i jej sióstr autorstwa Eryka Ostrowskiego, byłam w siódmym niebie.
Jeszcze większa radość ogarnęła mnie, gdy przypadkiem na jednej ze stron w sieci znalazłam informację o premierze pierwszej (o ile mi wiadomo) polskiej biografii Jane Austen. To książka pt. Jane Austen i jej racjonalne romanse autorstwa pani Anny Przedpełskiej-Trzeciakowskiej, która jest również autorką biografii sióstr Bronte znanej pod tytułem Na Plebanii w Haworth.
Dziwię się, że tak mało jest w sieci informacji o tej publikacji, myślę, że cieszy ona wielu czytelników i zwolenników twórczości Austen. Książkę już zamówiłam, w środę trafi w moje ręce. I dla niej zrobię wyjątek, z pewnością znajdę chwilkę na jej lekturę.

Mam nadzieję, że niektórych z Was ta wiadomość cieszy równie mocno jak mnie. Pozdrawiam.


piątek, 28 marca 2014

Film ze sztuką w tle

Hej,

Chciałabym Wam dzisiaj zaproponować kilka ciekawych pozycji filmowych, które udało mi się ostatnio obejrzeć. Niektóre bądź nawet wszystkie są Wam dobrze znane, ale pewnie znajdzie się niejedna osoba (tak jak ja do niedawna), która jeszcze nie miała przyjemności ich zobaczyć.

Jako miłośniczka filmów historycznych i kostiumowych, wybrałam tym razem zestaw produkcji odnoszących się w mniejszym lub większym stopniu do świata sztuki.

Jako pierwszy polecam już dość stary film z 1998 roku - Purpurowe skrzypce (reż. Francois Girard.)
To wspaniała historia tytułowych purpurowych skrzypiec naznaczonych dosłownie ludzkim cierpieniem. Poznajemy losy instrumentu od momentu jego powstania przed kilkoma wiekami aż do czasów nam współczesnych i aukcji, na której owe skrzypce mają zostać sprzedane. Poznajemy losy poszczególnych właścicieli instrumentu, wędrujemy razem z nimi przez wieki i przestrzenie, widzimy jak skrzypce wpływają na życie kolejnych bohaterów. Film zachwycił mnie piękną muzyką i obrazami zmieniających się epok i kultur. Niesie ze sobą tajemnicę i pierwiastek magiczności. Film przedstawia ogromną siłę miłości, ale i cierpienia, samej sztuki i przeznaczenia. Polecam.

Zachęcam też to obejrzenia Dziewczyny z perłą z 2003 roku (reż. Peter Webber). To z kolei fikcyjna opowieść osnuta wokół autentycznego obrazu XVII-wiecznego malarza Vermeera. Reżyser przenosi nas właśnie w XVII wiek do Niderlandów. Poznajemy tam słynnego malarza holenderskiego i jego rodzinę. Jak każdy niemal artysta Vermeer jest trudnym człowiekiem, dążącym do artystycznej perfekcji. Jednakże to nie on jest głównym bohaterem tej historii. Najważniejsze są tu losy ubogiej służącej, która zostaje zatrudniona w domu państwa. Obdarzona artystyczną wrażliwością dziewczyna interesuje się pracą twórczą swego pracodawcy, aż w końcu pozuje do jednego z najsłynniejszych obrazów malarza - tytułowej Dziewczyny z  perłą. Konsekwencje tej decyzji stają się jednak "nieprzyjemne" dla rodziny Vermeera i samej służki. Dużym plusem filmu jest obsada: Colin Firth i Scarlett Johansson, wspaniałe kostiumy, wierność realiom epoki i niesamowity klimat oparty na półsłówkach, gestach i niewyrażonych wprost uczuciach bohaterów.

Jako ostatni polecam film Duchy Goi z 2006 roku (reż. Milos Forman). Jest to historia młodej dziewczyny pochodzącej z dobrego domu, córki bogatego kupca oraz jednej z ulubienic Goi. Jest to także, a może przede wszystkim opowieść o straszliwych czasach hiszpańskiej inkwizycji, która swymi mackami obłapia także niewinną i nieświadomą bohaterkę. Goya nie jest tu najważniejszą postacią, powiedziałabym, że jest raczej obserwatorem losów pozostałych bohaterów. Najważniejsza wydaje się być tu historia brata Lorenzo, niestrudzonego i zawziętego wysokiego dostojnika Kościoła, który w wyniku przemian politycznych w Europie, również sam ulega wewnętrznej przemianie. Nie chciałabym więcej zdradzać. Jest to świetny film ukazujący realia XVII-wiecznej nie tylko Hiszpanii, ale i Europy. Film o ludzkiej hipokryzji, polityce czy "ideologii", która godzi w ludzką godność, o relatywizmie wartości. Również polecam.

Gdybym miała uszeregować je od filmu najbardziej godnego uwagi, do tego najmniej, lista wyglądałaby tak:
1. Dziewczyna z perłą
2. Purpurowe skrzypce i Duchy Goi - nie mogę się zdecydować.

Dobre filmy dla miłośników podobnych historii. Czy ktoś z was oglądał? Jakie wrażenia? Może któryś szczególnie polecacie? A może znacie jakieś inne filmy ze sztuką w tle, historią. Jestem ciekawa waszych propozycji.


wtorek, 25 marca 2014

Powrót...

Witajcie,

Nie było mnie ponad 3 miesiące. Straciłam hasło do swojego konta, potem niestety miałam wiele spraw na głowie i o tym zapomniałam. Stęskniłam się jednak za waszymi wpisami i nowinkami w świecie literatury i nie tylko. Z przyjemnością wracam. Sama jestem w trakcie pisania pracy magisterskiej, więc skupiam się głównie na czytaniu nudnych książek do tejże pracy : P Zatem na blogu pojawią się w najbliższym czasie głównie wpisy dotyczące filmów i seriali, które po ciężkim dniu oglądam nałogowo. A już później powracam do ukochanych książek.

Pozdrawiam :)